Az érme 1593-ban készült Poznanban. Anyaga ezüst, súlya 2.5 gramm.
Előlap: SIGI.3.D.G.REX.PO.M.D.L. (Sigismund 3 Dei Gratiae Rex Poloniae Magni Dux Litvaniae vagyis: III. Zsigmond Isten kegyelméből Lengyelország királya és Litvánia nagyhercege).
Hátlap: GROS.ARG.TRIP.REG.POLONIAE.93. "A Lengyel Királyság ezüst 3 grosze-ja", évszám.

Lengyelország XVI. századát "aranykor"-nak nevezik a történészek.

A történet 1385-ben kezdődött, amikor I. Anjou (Nagy) Lajos magyar király leánya, Anjou Hedvig nőül ment II. Jagelló litván nagyfejedelemhez, akit II. Jagelló Ulászló néven lengyel királlyá koronáztak. Ehhez fel kellett vennie a kereszténységet, valamint a litván népet is keresztvíz alá kellett terelnie. Létrejött a Lengyel-Litván Unió, amely már csak a méretét tekintve is Kelet-Európa jelentős hatalmává vált.

Az államforma "nemesi köztársaság", ami nagyjából azt jelentette, hogy sem a király, sem a szejm (országgyűlés) nem dönthetett a másik fél akarata nélkül.

1572-ben kihalt a Jagelló-ház. A nemesség élt a szabad királyválasztási jogával és megválasztotta a francia Valois Henriket lengyel királynak. Nem volt nagy szerencséjük vele, mert négy hónappal a koronázás után megszökött a Wawel-ből és inkább a megüresedett francia trónt foglalta el III. Henrik néven.

Újabb keresgélés után az erdélyi fejedelem Báthory Istvánt találták, aki 1575-1586-ig uralkodott sikeresen.

Ezzel megérkeztünk érménk korának uralkodójához: III. Vasa Zsigmondhoz (1587-1632).

Uralkodását a vallási türelmetlenség és az erőszakos polonizáció jellemezte. Bigott katolikussága miatt veszítette el a svéd trónt (1592-1599 svéd király), ahol a evangélikus svédekkel hosszantartó háborúba keveredett.
Szintén a bigottsága miatt veszítette el az orosz trónt fia, Ulászló, akit a Borisz Godunov halála után beállt káoszban cárrá emeltek a Moszkvába bevonuló lengyel csapatok. Zsigmond megtiltotta fiának a pravoszláv hitre való áttérést, ami népfelkeléshez vezetett (1612), és így léphetett a történelem színpadára Mihail, az első Romanov cár.

Zsigmond uralkodásának végét már inkább "ezüstkor"-nak nevezik. Innen már lefelé út vezetett Lengyelország első, 1772-es felosztásáig.

Kortársak:
I. Habsburg Rudolf - magyar király
IV. Bourbon Henrik - francia király (az első Bourbon)
I. Tudor Erzsébet - angol király (az utolsó Tudor)
II. Habsburg Károly- spanyol király (az utolsó Habsburg)