A Mogul Birodalom (másnéven Mughal Birodalom) utolsó morzsáinak egyike ez az érme. A birodalom a 17. században a világ legnagyobb és leggazdagabb hatalma volt, kiterjedése a mai Pakisztán, Bangladesh valamint Afganisztán és India jelentős részét foglalta el. Gazdagságára és gazdaságára jellemző, hogy a világ kézműves termékeinek egynegyedét itt állították elő! Talán senkinek nem kell bemutatni a Taj Mahal-t, ami a kor szimbolikus épülete.

A birodalom felemelkedése egybeesett a törökök magyarországi megjelenésével, hiszen a mongol seregek Timur Lenk leszármazottjának, Báburnak vezetésével 1526-tól kezdték elfoglalni a területet. Miután a déli részeket kivéve csaknem egész Indiát meghódították, a belső viszályok és az európai kereskedők megjelenése meggyengítette a központi hatalmat, és lassan kisebb "államokra", hercegségekre hullott szét.

Amikor a fenti érme készült, az "igazi" mogul császárok már csak a Brit Kelet-indiai Társaság bábjai voltak, ezen belül is Bengália gyakorlatilag önálló "hecegség" volt. A végső csapást az 1857-58-as "szipolylázadás" jelentette, amikor a britek a lázadást leverve az utolsó mogul uralkodót is száműzték.

Az előlapi szöveg: Shah Alam uralkodásának 37. évében
II. Alam mogul sah 1760-1806-ig uralkodott. Az érme viszont 1815-1821 között készült.

Hátlapi szöveg: 1 paisa érme (perzsa és dévanágari írással)

Átmérő: 25 mm 

A "paisa" szanszkrit eredetű szó, "egynegyed rész"-t jelent, mivel a megjelenésekor az "anna" értékének negyede volt. Ameddig 1957-ben át nem tértek a decimális rendszerre, addig 1 rúpia = 16 anna = 64 paisa (= 192 pie) volt.